Power Plate

Power Plate

Power plate; Rus bilim adamlarınca keşfedilmiş ve ardından NASA tarafından geliştirilmiş bir spor aletidir. Tabi spor aleti denildiği zaman akıllara gelen klasikleşmiş ve etkileri çoğu zaman kanıtlanamamış olan spor aletleri ile kıyaslanması oldukça yanlış olacaktır. Çünkü Power Plate, uzay ortamında astronotlar ve kozmonotların kas güçlerini kaybetmemeleri ve daha sıkı bir kas yapısına kavuşmaları için geliştirilmiş bir spor aletidir.
Power Plate Nasıl Bir Spor Aletidir?

Power plate, titreşimli bir zemine sahip spor aletidir. Aslına bakılırsa step tahtasına oldukça benzeyen bu sistem durgun değil aksine sürekli olarak titreşimler oluşturarak üzerindeki kişiye hiçbir efor sarf ettirmeden tüm kas gruplarının çalışmasını sağlamaktadır. Kısacası yarım saatlik bir Power plate uygulaması, saatlerce yapılan spor aktivitelerinden çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Böylece nefes nefese kalmadan ve kendinizi yormadan kolayca kalorilerinizi yakma imkânı bulabileceksiniz.
Power Plate Yaraları

Bir spor aktivitesi yapılmadan önce faydaları ve zararları mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü bu aktivitenin size sağladığı faydaların yanı sıra zararları da olabileceği gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlara da sebep olabilir. Peki, ama Power plate faydaları nelerdir?

Titreşim üzerine çalışan bir sistem olduğu için tüm kas gruplarına bu titreşim uygulanır ve çalışmayan hiçbir kas grubu kalmaz. Böylece kasların güçlenmesi sağlanmış olur.
Tabi kasların güçlendirme etkisi fizik tedavi alanında da son derece fazla kullanılan bir yöntemdir. Bu sebeple kas zayıflıkları, his kayıpları ve daha birçok fizik tedavi uygulamaları için de yararları bulunmaktadır.
Sürekli uygulanan titreşim yağ hücrelerinin de küçülüp zamanla yok olmasını sağlayacaktır. Bu da başta selülitler olmak üzere istenmeyen yağ tabakalarından kurtulabilmenizi sağlayacaktır.
Titreşimin diğer bir faydası ise kan dolaşımını düzenlemesidir. Böylece tüm hücrelere daha iyi iletilen kan, vücudun dengesini sağlayacak ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmenize imkân sağlayacaktır.
Kan akışının düzenlenmesi demek kalp sağlığının da dengeye girmesi anlamına geleceği için daha sağlıklı bir kalbe sahip olacaksınız.
Belirli oranlarda ve düzenli seanslarla yapılan Power plate uygulamaları kemik yoğunluğunda artışı sağladığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla zayıf kemiklerin güçlendirilmesi için de en ideal uygulama olarak gösterilebilmektedir.

Power Plate Kimlere Uygun Değildir?

Her spor uygulamasının dezavantajlarının olduğu gibi Power plate ’nin de birtakım dezavantajlarının olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu bahsettiğimiz konulara dikkat etmeniz halinde sorunsuz ve başarılı sonuçları kısa sürede elde edebilmeniz mümkün olabilir.

Hamile ya da yeni doğum yapanlar bu alet ile çalışmaları riskli görülmüş olup, uzmanlardan destek alarak en uygun zamanı belirlemeleri ve bu şekilde çalışmalara başlamaları daha uygun olacaktır.
Kemik erimesi ve aşırı hassasiyeti olanlar için önerilmez.
Stent takılanlar için önerilmez.
Yüksek tansiyon ve damar hassasiyeti olan insanlar için önerilmez.

Power Plate Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken çok fazla husus olmasa da çok önemli birkaç hususa mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bunlar;

Power plate mutlaka uzman gözetiminde kullanılması gerekir.
Seansların süresi ve günleri uzmanlar tarafından belirlenmeli ve bu zamanlara azami özen gösterilmelidir.
Çalışma sırasında vücut aşırı derece su kaybedeceği için su dengesini sağlamak için sürekli sıvı tüketimi yapılması gerekir.
Power plate yapılmaya başlandıktan sonra düzenli ve sağlıklı bir vücut gelişimi için beslenme de çok önemlidir. Bu sebeple beslenme programları aynen uygulanmalıdır.

Power Plate Hareketleri Nelerdir?

Power plate, kas grupları çalıştırılmasında en etkili yöntem olduğundan bahsetmiştik. Ama hangi hareketlerin hangi kas grupları çalıştırılmasında etkili olduğuna bir göz atacak olursak;

Squat hareketi: kalça, bacak ve sırt bölgesindeki kasların uyarılmasını ve çalıştırılmasını sağlar.
Lateral plank hareketi: kol ve omuz kaslarının çalıştırılmasını sağlar.
Triceps: kol arka kaslarının çalıştırılıp sıkılaştırılmasında oldukça etkilidir.
Crunch: alt karın kaslarının çalışmasını sağlayan bir hareket olup karın kaslarının bu hareket esnasında çalıştırılması gerekir. Bu hareketin sonucunda sıkı ve daha gösterişli bir karın kasına sahip olacaksınız.
Push-up: kol ön kaslarının gelişimini sağlayan harekettir.

Senem Kara Güzellik Salonu

Power plate uygulamasının vücut gelişimi ve daha fit bir görünüm açısından son derece etkin bir yöntem olduğundan bahsetmiştik. Bu uygulama için uzmanların denetiminde yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde sonuçlarının gözle görülür derecede fark edilebildiği de bir gerçektir. Bu sebeple Power plate yapmaya karar verdiyseniz bu konuda iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu spor aleti son derece profesyonel güzellik salonlarında bulunduğu gibi alanlarında da uzman kişiler tarafından çalışma koşulları belirlenerek kişiye özel olarak uygulanması gerekmektedir. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmaz olabilmektedir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz Power plate uygulamasının uygun olmayan kişilerin dikkat etmesi gerektiği gibi herkes için de farklı sürelerde ve derecelerde kullanılması gerekir.

Eğer sizde Power plate karar verdiyseniz Kızılay Ankara’da hizmet veren Senem Kara Güzellik Salonu alanında en iyilerinden biri olup onlarca müşterisine hizmet vermektedir. Sadece tek yönlü olarak değil, birçok açıdan analizleriniz yapılarak kişiye özel Power plate çalışması seansları ve süreleri belirlenir. Bu sayede hem fazla zaman harcamadığınız gibi uzman gözetiminde yapılan çalışmalar neticesinde de herhangi bir aksaklıkla da karşılaşmamış olursunuz. Senem Kara Güzellik Salonu, adından da anlaşılacağı üzere bir güzellik salonudur. Fakat normal bir güzellik salonundan çok daha fazlasını müşterilerine sunmaktadır. Bu farklılıklar zayıflarken sağlığınızı korumaya yönelik tedbirler olabildiği gibi en sağlıklı şekilde zayıflama yöntemleri ve sürekli olarak bu fit görünümünüzü korumaya yönelik tedbirler olarak bahsedebilmek mümkündür. Zaten önemli olanda kesinlikle sağlık çerçevesi içerisinde kalarak güzel işler başarmaktır.

Bizi Takip Edin !
WhatsApp chat Tıkla WhatsApp'tan yaz...